دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

هورمون ورزش

ورزش باعث می شود که سلول های بدن انرژی اضافی خود را بسوزانند . در واقع یکی از راه هایی که توسط آن ورزش می تواند وزن را کنترل کند، همین است. همچنین ورزش باعث تولید هورمونی می شود که به تازگی کشف شده و « آیریزین » نام دارد . این هورمون سلولهای سفید چربی را که ذخیره کننده انرژی هستند ، به سلول های چربی قهوه ای تبدیل می کند.

سلول های چربی قهوه ای ، چربی را می سوزانند. همچنین به نظرمی رسد که آیریزین به پیشگیری از تغییرات سلولی که منجربه دیابت نوع دوم می شوند ، کمک می کند.اگر می خواهید لاغر شوید باید تعداد سلولهای چربی قهوه ای در بدنتان زیاد و سلول های چربی سفید کم شوند.

بافت چربی سفید ، که همان چربی معمولی بدن بزرگسالان است باعث فرورفتگی در ران ها ، افزایش دورکمر و باسن شده و اطراف اعضای داخلی بدن را احاطه می کند. هر سلول چربی سفید مقدارزیادی از چربی را ذخیره می کند. درمقابل ، چربی قهوه ای مملو از میتوکندری هایی است که انرژی را می سوزانند. کار اصلی این نوع چربی ایجاد حرارت در بدن از راه سوزاندن چربی است.

نوزادان با چربی قهوه ای متولد می شوند ولی این چربی تدریجا" ناپدید می شود. در سال 2009 مطالعات متعدد نشان داد که در بخش هایی از بدن بزرگسالان هم سلول های چربی قهوه ای را می توان یافت. در همان سال تیمی به سرپرستی دکتر « بروس اشپیگلمن»، استاد بیولوژی سلولی دانشکده پزشکی هاروارد ، آیریزین را درموش و انسان کشف کرد. آنان همچنین توانستند به چگونگی تبدیل سلول های چربی سفید به قهوه ای پی ببرند. این تبدیل باعث می شود که بدن در حین ورزش انرژی بیشتری بسوزاند. سلول های چربی قهوه ای حتی بعد از اینکه ورزش پایان یافت هم به سوزاندن چربی ادامه می دهند. آیریزین به پیشگیری و کاهش مقاومت به انسولین هم کمک می کند . مقاومت به انسولین باعث دیابت نوع دو می شود.

شرکت های دارویی به دنبال پیدا کردن دارویی براساس آیریزین هستند که برای درمان چاقی یا دیابت نوع دو مناسب باشد. ولی شما نیازی به انتظارکشیدن ندارید زیرا می توانید با ورزش کردن آیریزین خود را بسازید و علاوه برآن، از سایر تاثیرات مثبت ورزش هم بهره مند شوید.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

parvin salehi [ 1391-04-10 ]
با سلام و درود ، از ارسال متن علمی جدیدتان ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من