دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

لیزر درمان همه بیماری ها نیست

لیزر درمان همه مشکلات و بیماری های پوست نیست. ضمنا" لیزر انواع مختلف دارد که هریک برای برخی از ضایعات پوست کاربرد دارند ( و در سلسله مطالبی جداگانه به آنها پرداخته ایم ) .

علی رغم پیشرفت های فراوانی که در کار درمان با لیزر به دست آمده است ، باید دانست که لیزر راه حل قطعی همه مشکلات پوستی نیست و اصولا" بسیاری از بیماری های خطیر پوست ممکن است با لیزر قابل درمان نباشند. بارها از بیماران شنیده ایم که می گویند « برای فلان مشکل پوست خود دست به هر درمانی زده ایم ، حتی لیزر هم کرده ایم ولی بی نتیجه بوده است ». گویی اگر یک بیماری با لیزر بهبود نیابد دیگر هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد. شرکت های فروشنده تجهیزات لیزر نیز طوری در رسانه ها تبلیغ می کنند گویی که لیزر بر هر درد بی درمان دواست ! از سوی دیگر برخی همکاران نیز با انگیزه های اقتصادی سعی می کنند برای اکثر بیماران روش های درمانی پرخرج مانند لیزر را تجویز کنند.

باید بین مشکلات پوستی که با لیزر قابل درمانند و آنهایی که با سایر روش ها درمان می شوند تمایز قائل شد. مثلا" درمان مناسب برای کراتوز سولار (عکس زیر ) ، ترکیبات « 5 فلورو یوراسیل » ، « ایمیکویمود» ، و « نیتروژن مایع » است و حتما" لازم نیست که با لیزر درمان شود. همچنین لیزر برای درمان ضایعات بدخیم نیز روش مناسبی نیست زیرا در این موارد همه ضایعه باید برداشته شود. خالهای ملانوسیتی نیز با لیزر درمان نمی شود.

برای رفع برخی چین و چروک های خاص پوستی نیز استفاده از پیلینگ شیمیایی بر لیزر ارجح است.

پس نباید تصور کنیم که لیزر راه حل نهایی همه مشکلات پوستی است . بهتر است قبل از هر اقدامی با یک متخصص پوست که به اصول پزشکی پایبند باشد ، مشورت کنیم.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من