دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

یک راه ساده برای تشخیص بوتاکس تقلبی از بوتاکس اصل

در مطالب قبلی مفصلا" درباره عوارض بوتاکس های تقلبی موجود در بازار ایران توضیح داده ام . مصرف این نوع بوتاکس به علت تفاوت قیمت زیاد آن با تنها بوتاکس اصل موجود در کشور (دیسپورت ) همچنان ادامه دارد ( هم اکنون یعنی مهر1390 قیمت یک ویال دیسپورت در داروخانه های هلال احمر چهارصد هزارتومان است درحالی که ویال مشابه از بوتاکس های تقلبی که به نام چینی یا کانادایی به شکل زیرزمینی به فروش می رسد ، سی هزارتومان است).

دراین زمینه مقامات ذی ربط حساسیت چندانی نشان نمی دهند گویی کسی که برای زیباتر یا جوان ترشدن چهره خود مایل به تزریق بوتاکس است گناهی نابخشودنی مرتکب شده و سلامتی او اهمیتی ندارد !

ازسوی دیگر شارلاتانیزم در زمینه مراقبت از پوست شایع شده به طوری که برخی از دست اندرکاران این حرفه برای کسب درآمد از هیچ کاری رویگردان نیستند.

پس خود بیماران باید به فکر خود بوده و قبل از اقدام به تزریق ، تحقیق کافی به عمل آورند تا دچار عوارض بوتاکس های تقلبی نشوند. برخی عوارضی که داروی تقلبی یا عدم مهارت پزشک ، احتمال آنها را افزایش می دهد عبارتند از : واکنش های حساسیتی ، انحراف چشم و دوبینی ، افتادگی پلک ، افتادگی ابرو ، ابروی شیطانی ، ...

علاوه بر مطالب قبلی در اینجا به یک راه ساده برای تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی اشاره می کنیم:

بوتاکس های اصل ( دیسپورت ) در ایران از طریق مجاری قانونی و مشخص و مورد تایید وزارت بهداشت وارد می شود و لذا فروش آن در داروخانه ها بلا مانع است ولی بوتاکس های تقلبی قاچاق بوده و مورد تایید هیچ ارگانی نیستند لذا داروخانه ها هم مجاز به فروش آنها نبوده و معمولا" درداروخانه یافت نشده بلکه مخفیانه به برخی پزشکان یا آرایشگران فروخته می شوند. حال این حرف ها چه ربطی به مصرف کننده دارد ؟

بسیار ساده است . اگر از پزشک خود بخواهید که بوتاکس را نسخه کند تا خودتان آن را تهیه نمایید ، پزشکی که بوتاکس تقلبی مصرف می کند از این کار سرباز می زند و برای این کار خود بهانه های مختلفی می آورد مثلا" می گوید «این دارو کمیاب است و من خود به سختی آن را فراهم کرده ام» ، یا «این دارو در ایران نیست و خود شخصا" آن را از کانادا وارد کرده ام» ، یا « این دارو مخصوص من از دوبی وارد شده و در داروخانه ها پیدا نمی شود » ، و دهها بهانه مشابه .

بوتاکس اصل ( دیسپورت ) در داروخانه ها موجود و با نسخه پزشک قابل تهیه است.
یادآوری می کنم که دیسپورت موجود در بازار ایران 500 واحدی است که معمولا" به طور تقریبی برای محو چین و چروک های صورت سه نفر کفایت می کند.

به یاد داشته باشید خطرپزشک ناشی به هیچ وجه کمتر از داروی تقلبی نیست و درواقع مهارت پزشک است که در کنار داروی اصل، سلامت و رضایت افراد را تامین می کند.

مطالب مرتبط ( لطفا" برای مشاهده هر مطلب روی عنوان آن کلیک فرمایید ) :

عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت اول : تزریق بوتاکس

عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت دوم : سایر کاربردهای بوتاکس

اطلاعیه انجمن متخصصین پوست ایران درباره کرم « بوتولیز»

آیا واقعا" بوتاکس اینقدرعوارض دارد؟

بوتاکس تقلبی و اصل را چگونه از هم تشخیص دهیم ؟

کاربرد بوتاکس در سردرد

کاربرد بوتاکس در درمان خارش


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ثمانه غفوري [ 1393-06-08 ]
سلام آقاي دکتر لطفا آدرس مطبتون رو ميزاريد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من