دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

شما هم همین مشکل را دارید؟ روزاسه -قسمت اول

زن 39 ساله ای بعلت قرمزی و سوزش پوست صورت خود به درمانگاه مراجعه می کند. وی از حدود چهار سال پیش تاکنون هر چند وقت یک بار دچار این مشکل می شود . بیشتراوقات حس می کند که صورتش قرمزتراز حد معمول است (عکس زیر) :

قرمزی صورت گاهی شدید و با جوش های ریز برروی گونه های بیمار همراهست . وی اظهار می دارد که درصورت قرارگرفتن در معرض آفتاب این حالت ها تشدید می شود.این زن از سردردهای میگرنی نیز رنج می برد . او تاکنون به پزشکان متعددی برای درمان مراجعه کرده ولی به گفته خودش نتیجه قطعی نگرفته و مستاصل شده است . از اینکه اغلب پزشکان وقت کافی برای او نمی گذارند ناراضی است . وی انتظار دارد که پزشک تنها به نوشتن سریع نسخه کفایت نکند و علاوه برآن ، درباره ماهیت بیماری نیز با وی صحبت کند و علت ، سیر بیماری ، و نحوه برخورد با آن را برای وی توضیح دهد. آیا این توقع زیادی است ؟

روزاسه از بیماری های شایع در میان بالغین محسوب می شود . این بیماری مزمن و عودکننده بوده و بیشتر ناحیه صورت ( گونه ها ، بینی ، چانه ، و پیشانی ) را گرفتارمی کند و با دوره های عود و پسرفت مشخص می شود. البته گاهی علائم بیماری در گردن ، سینه ، پوست سر، و گوشها نیز دیده می شود. قرمزی صورت بتدریج ممکن است پیشرفت کرده و بثورات جوش مانند و عروق ریز نیز دیده شوند. در موارد پیشرفته به ویژه در مردان مسن ممکن است بینی بزرگ و ناصاف شود که به آن «راینوفیما» می گویند. در نیمی از این بیماران چشم ها هم مبتلا شده و احساس سوزش یا جسم خارجی به فرد دست می دهد که با قرمزی چشم نیز همراهست.

در کشورهای پیشرفته مانند سوئد که آماری از بیماری های خود دارند ، برآورد شده که حدود ده درصد افراد بالغ به این بیماری مبتلا هستند . روزاسه بیشتر در افرادی که پوست روشن دارند دیده می شود ولی در سایر پوست ها هم وجود دارد میزان بروز و شدت آن در سنین بیست تا چهل سالگی بیشتر است لیکن گاهی در کودکان و اغلب در افراد مسن نیز دیده می شود. میزان ابتلای زنان بیشتر از مردان است.

این بیماری علل مختلف دارد ولی ثابت شده که فعالیت بیش از حد عروق در آن نقش واضح دارد. مبتلایان معمولا" از قرمز شدن صورت شکایت دارند. برخی غذاها و داروها که باعث اتساع ( گشاد شدن ) عروق پوست می شوند ، روزاسه را تسریع می کنند. عروق در بیماران روزاسه بیشتر و طولانی تر ازعروق افراد عادی گشاد می شود. در این رابطه داغ بودن خوردنی ها یا نوشیدنی هایی که فرد مصرف می کند در تشدید بیماری نقش موثری دارد!
استرس به ویژه استرس های عصبی روزاسه را تشدید می کند.

علت اینکه اتساع عروق باعث پیشرفت روزاسه می شود مشخص نیست . چنین گفته شده که علت قرمز شدن صورت آنست که مقادیر کمی از پلاسمای خون از عروق خارج شده و باعث ایجاد التهاب می گردد.
درمبتلایان به روزاسه ممکن است پوست حساس بوده و بیمار از احساس سوزش در پوست خود به ویژه بعد از مصرف لوازم آرایش یا برخی داروهای موضعی نیزشکایت داشته باشد.

ده یا بیست سال پیش تصور می شد که رابطه ای بین میکروب « هلیکوباکترپیلوری » و روزاسه وجود دارد ولی امروزه وجود چنین ارتباطی ردشده است. مطرح شدن نوعی مایت بنام « دمودکس فولیکولوروم » بعنوان عامل روزاسه نیز درحال حاضر از شواهد قابل قبولی برخوردار نیست.
دربیماران مبتلا به اکنه ولگاریس شدید که بتدریج به روزاسه تبدیل می شود، میکروارگانیسم « پروپیونی باکتریوم اکنس» احتمالا" در ایجاد هردواین بیماریها نقش دارد.

بیماری های عصبی مانند «پارکینسون» می توانند روزاسه را آشکار کنند.
مصرف ترکیبات «نیاسین» که گاهی به منظورکاستن از لیپیدهای ( چربی ها) خون تجویز می شود بعضا" باعث بروز یا تشدید روزاسه می گردد.
این بیماری ممکن است دراثر مصرف کورتیکوستروئیدهای («کورتون» ها) موضعی قوی درناحیه صورت نیز ایجاد گردد.
بیماران مبتلا به روزاسه ، اغلب درماتیت سبورئیک هم دارند که خود درمان را پیچیده تر می کند ( کورتیکوستروئید ها از داروهای موثر برای درمان درماتیت سبورئیک محسوب می شوند).

برای مشاهده ادامه این مطلب لطفا" اینجا را کلیک کنید.

-----------------------------------------------------------------------

جهت مشاهده صفحه اصلی وبسایت دکتر فرشید دبیرزاده ،اینجا را کلیک کنید.


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من