دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

میلیا، دانه های سفید روی پوست

میلیا1 جمع کلمه میلیوم2 و میلیوم در زبان لاتین به معنای ارزن است.
حتما" بسیاری از شما میلیا را دیده اید ، ضایعاتی به رنگ سفید تاسفید مایل به زرد که قطرشان از یک تا دو میلی متر تجاوز نمی کند و بلافاصله زیراپیدرم ( لایه سطحی پوست ) قراردارند. میلیا کیست هایی حاوی مواد کراتینی هستند و معمولا" درصورت ، بویژه روی گونه ها و پلک ها مورد توجه قرارمی گیرند. کراتین یکی از پروتئین ها و اجزای مهم تشکیل دهنده پوست است.

درتصویرزیرتعدادی میلیا را درزیرچشم یک خانم جوان ملاحظه می کنید:

.

برای تشخیص میلیا معمولا" نیازی به نمونه برداری و آزمایش نیست. این ضایعات به صورت گروه کوچکی از برجستگی های سفید کروی باسطح صاف دیده می شوند. دردناک نیستند و خارش هم ندارند. آنها را نباید با ضایعه مشابهی به نام سیرینگوما3 اشتباه کرد . میلیا معمولا" سفیدتر و شفاف تراز سیرینگوماست . محل قرارگرفتن سیرینگوما نیز عمقی تراست.

میلیا درهرسنی ازنوزادی گرفته تا بزرگسالی دیده می شود. وجود آن روی صورت نوزادان موجب نگرانی بسیاری از والدین بی تجربه می گردد. برخی والدین نیز میلیا را با اکنه نوزادی4 اشتباه می گیرند درحالی که اکنه نوزادی معمولا" قبل از دوهفتگی ایجاد نمی شود. درتصویرزیر تعدادی میلیا برروی صورت یک نوزاد را مشاهده می کنید:


.

گاهی هم «هیپرپلازی سباسه»5 درنوزادان منظره ای ایجادمی کند که با میلیا اشتباه می شود.ضایعات هیپرپلازی سباسه کمی زردتر بوده و بخاطر قرارگرفتن جنین در معرض هورمون اندروژن به وجود می آیند. البته «هیپرپلازی سباسه» هم پدیده ای خوش خیم است که خودبخود به مرور زمان ازبین می رود.

نوعی از میلیا نیز که بنام «مروارید اپشتین»6 معروف است در سقف دهان ( کام ) بیشترنوزادان دیده می شود که آنهم نباید مایه نگرانی شود. نمایی از این حالت را درتصویرزیر مشاهده می کنید:


میلیا درزنان جوان بویژه در ناحیه پلک تحتانی شایع است و برخی آن را با تجمع چربی و کلسترول (زانته لاسما) 7 اشتباه می کنند.

میلیا ممکن است بعلت تابش زیاد نورآفتاب یا استفاده بیش از حد از برخی لوازم آرایش ایجاد شود . این ضایعه خطرناک نیست ولی از نظرظاهری برای افراد ناراحت کننده است. برخی از انواع میلیا نیز درمحل مجاری عرق آسیب دیده پدید می آیند. این آسیب ممکن است بعد از سوختگی های درجه دو، تاول های حاد زیرایپدرم، ویا برخی از سایربیماری های تاولی پوست رخ دهد. استفاده بیش از حد ترکیبات کورتون روی قسمتی از پوست گاهی باعث تحلیل و اتروفی درآن ناحیه شده و بعضا" روی این ناحیه تحلیل رفته ، میلیا به وجود می آید. درحاشیه مناطقی از پوست هم که تحت پرتودرمانی قرارمی گیرد ممکن است زنجیره ای از میلیا دیده شود.

برای درمان ، پزشک با وسایل استریل منفذی در سطح میلیا ایجاد کرده و سپس مواد کراتینی داخل آن را تخلیه می نماید. معمولا" ضایعات بدنبال این کار از بین رفته و عودهم نمی کنند. گرچه میلیا ظاهرا" سطحی به نظرمی رسند ولی بیماران نباید درمنزل اقدام به دستکاری آن کنند زیرا ممکن است اسکار برجا بگذارد. بهتراست هرگاه هرضایعه جدیدی روی پوست خود مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید.
دربرخی از متون پزشکی ، درمان با ترکیبات موضعی مانند ترتینوئین8 ، پیلینگ با اسیدهای میوه ، یا میکرودرم ابرژن9 را نیز دررفع میلیا موثردانسته اند.
درنوزادان میلیا اغلب بعدازچندهفته، خودبخود ازبین می رود ونیاز به اقدام خاصی ندارد.

---------------- مطالب مرتبط : (برای مشاهده هرمطلب ، روی عنوان آن کلیک فرمائید.)

1 چرا میکرودرم ابریژن برای جوان سازی پوست اینقدررایج است ؟

2 عمل های زیبایی به زبان ساده : درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

3 - پوست چیست ؟

4 اصول مراقبت از پوست : راه حل های عملی برای داشتن پوستی جوان و زیبا

5 ضدآفتاب چیست و ضدآفتاب مناسب کدامست ؟

6 لایه بردارها و زیباسازی پوست قسمت اول : آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسی اسیدها

=============================

1 milia
2 milium
3 Syringoma
4 neonatal acne
5 sebaceous hyperplasia
6 Epstein’s pearls
7 xanthelasma
8 Tretinoin
9 - microdermabrasion


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محمد [ 1391-09-26 ]
سلام بابت اطلاعات مفيدتون ممنونم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من