دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

بوتاکس یا دیسپورت ؟ کدامیک برای رفع چین و چروک موثرتر است ؟

بوتاکس1 یا دیسپورت2 ؟ کدامیک برای رفع چین و چروک های صورت موثرتر است ؟

آنچه در میان مردم به " بوتاکس " معروف است عبارتست از توکسین بوتولینوم3 که تزریق آن برای رفع اسپاسم های عضلانی ، معالجه سردردهایی مانند میگرن، تعریق بیش از حد زیر بغل وکف دست ، و نیز برطرف کردن چین و چروک های صورت بسیار رواج یافته است . از آنجا که مشهورترین ، قدیمی ترین و موثرترین نوع این توکسین ( نوع آ ) که توسط شرکت آلرگان4 در کالیفرنیای امریکا ساخته می شود ، نام تجاری بوتاکس را بر خود دارد، مردم ازهمین نام برای همه انواع توکسین بوتولینوم که توسط سایر شرکت های دارویی تولید می شود نیز استفاده می کنند. این شکل از نامگذاری در بسیاری کشورها من جمله ایران سابقه دارد مثلا" چون یکی از اولین پودرهای لباسشویی ایران با مارک " تاید "5 به بازار عرضه می شد ، هنوز هم بسیاری از مردم به جای اصطلاح " پودر لباسشویی " از کلمه " تاید " استفاده می کنند.

دیسپورت نیز شامل توکسین بوتولینوم است که توسط شرکت انگلیسی " ایپسن "6 تولید می شود و در آوریل 2009 توانست تاییدیه اداره غذا و داروی امریکا ( اف دی ای7 ) را بگیرد. یک از وظایف این اداره بررسی کارآیی و نیز عوارض احتمالی داروها و صدور اجازه عرضه آنها در امریکاست . اگر دارویی بتواند آزمایشات سخت مربوطه را پشت سر بگذارد، می توان تا حد زیادی به سلامت آن اطمینان داشت. گروهی از داروها یا مکمل ها در این بررسی ها مورد قبول واقع نشده و اجازه عرضه در امریکا را پیدا نمی کنند . اکثریت قریب به اتفاق داروها و مکمل ها یا وسایل درمانی که در کانال های ماهواره ای فارسی زبان تبلیغ می شوند از این دسته اند که سازندگانشان حتی فکر گرفتن مجوز از " اف دی ای " را هم نمی کنند ولی جالب آنکه درتبلیغات دروغین شان بعضا" خود را دارای مجوز " اف دی ای " معرفی کرده و بسیاری از بینندگان ( حتی بعضی افراد تحصیل کرده ) را مسحور و مشتاق می کنند . ظاهرا" برخی گردانندگان کانال های ماهواره ای، تنها به جنبه اقتصادی کار خود توجه دارند و به غیر واقعی بودن محتوای برنامه ها یا آگهی ها اهمیتی نمی دهند.

مردم باید توجه داشته باشند که این گونه محصولات باید توسط شرکت های معتبری تولید شوند که قبل از عرضه هر محصول، مطالعات و آزمایشات گسترده ای انجام داده وپس از حصول اطمینان از سلامت و کارآیی محصول خود واخذ مجوز از مراجع معتبر نسبت به عرضه آنها اقدام می کنند. بدیهی است که انجام اینگونه مطالعات و آزمایشات نیازمند سرمایه گذاری های عظیمی است وبه همین دلیل از عهده هرکسی برنمی آید.

مسئله دیگری که در این میان به چشم می خورد و زمینه را برای کار سودجویان و قاچاقچیان مساعده می کند، گران بودن نسبی محصولات معتبر است . معتبرترین انواع این دارو که مجوز " اف دی ای " را هم دارند عبارتند از " بوتاکس " و " دیسپورت " که از این میان مارک اصلی بوتاکس در ایران بسیار کمیاب (و شاید نایاب ) است. دیسپورت درایران موجود است. دیسپورت درکشورما توسط مراجع رسمی وارد شده ، در برخی داروخانه ها و مراکز هلال احمرعرضه می شود و قیمت یک ویال آن نزدیک به 380 هزارتومان است که برای رفع چین و چروک های ثلث فوقانی صورت ( خط اخم ، پیشانی ، خطوط پنجه کلاغی کنارخارجی چشم ها) برای سه نفر کفایت می کند. متاسفانه برخی از پزشکان که مسئولیت کافی درقبال سلامت بیماران حس نمی کنند به استفاده از انواع ارزان تر مثل مارک های چینی یا حتی انواعی که شرکت سازنده آنها مشخص نیست ، روی آورده اند زیرا قیمت این محصولات تقلبی یک دهم دیسپورت است.

هرویال بوتاکس امریکایی ( تولید شرکت آلرگان که درایران تقریبا" موجود نیست ) حاوی 100 واحد از این داروست و در امریکا بین 250 تا 300 دلار به فروش می رسد. هرویال دیسپورت موجود در ایران حاوی 500 واحد از این داروست . اثر دوونیم واحد دیسپورت معادل یک واحد بوتاکس است.

علاوه بر شرکت سازنده ، شرایط نگهداری این داروها نیز مهم است زیرا باید در تمام مسیر خود از تولید تا مصرف در یخچال نگهداری شوند و این یکی از دلایلی است که باید آنها را ازمراکزمعتبر تهیه کرد. ( بدیهی است قاچاقچیانی که این ماده را به طور غیرقانونی و به شکل فله ای از چین وارد می کنند هرگز قادرنیستند آن را درتمام مسیر در یخچال و با حرارت کنترل شده نگه دارند ).

بوتاکس هایی که به شکل قاچاق و فله ای از چین و سایر کشورها به ایران وارد شده و در کارگاههای زیرزمینی به شکل ویالهایی با اسامی ساختگی گوناگون بسته بندی و عرضه می شوند فاقد هرگونه کنترل بهداشتی بوده و ناخالصی های فراوانی در ترکیب آنها وجود دارد که می تواند عوارضی همچون واکنش های آلرژیک را باعث شود. علاوه برآن دوز این مواد نیز استاندارد نبوده و استفاده از آنها بسیار خطرناک است.

متاسفانه اخیرا" این گونه بوتاکس های تقلبی را با برچسب « ساخت کانادا » وارد و به طور وسیعی عرضه می کنند و بدبختانه برخی همکاران پزشک نیز فریب قیمت ارزان آنها ( 35000 تومان برای یک ویال « سه نفره» ! ) را خورده و به خرید و استفاده از آن مبادرت می ورزند و همین امر( درکنارعدم مهارت تزریق کنندگان ) یکی از عوامل مهمی است که امروزه بیشتر موارد تزریق بوتاکس در کشور ما با عوارض غیرعادی همراه شده است.

دراین میان بیماران نیز باید به حقوق خود بیشتر آشنا شوند. برای مثال یکی از حقوق بیمار آنست که باید قبل از هراقدام درمانی ، جزئیات بیماری و چگونگی درمان برای وی توضیح داده شده و موافقت بیماربا درمان پیشنهادی اخذ گردد. درباره بوتاکس و « ژل » و ... نیز بیمار حق دارد که از نوع ماده مصرفی اطلاع کامل داشته و قبل از تزریق از پزشک بخواهد که ویال و بسته بندی مربوطه را به وی نشان دهد. البته پزشکانی که از داروهای معتبر استفاده می کنند ، حتی اگر بیمار هم نخواهد ، خود به این کار اقدام می کنند.


------------------------------------------------------------------------------

1 - Botox

2 - Dysport

3 - Botulinum Toxin

4 - Allergan

5 - Tide

6 - Ipsen

7 - FDAآدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مریم [ 1393-12-11 ]
واقعا از توضیحات شما متشکرم

samaneh [ 1390-11-07 ]
سلام ممنون از مطالبی که به اشتراک گذاشتین ، برای هفته ی آینده وقت بوتاکس داشتم که با توجه به نکاتی که مطرح کردین و قیمتی که به من اعلام کردن ظاهرا" باید چینی و نامرغوب باشه و باید به فکر یک پزشک دیگه باشم . به امید روزی که نه بیماران فریب قیمت پایین این قبیل کالا ها رو بخورن و نه پزشکان به فکر منفعت خودشون باشن.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من