دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

عمل های زیبایی به زبان ساده - قسمت سوم تزریق ژل (پرکننده ها)

قبل از درک عمل های زیبایی به ویژه مبحث " پرکننده ها " باید به اصول زیبایی شناسی یا " استتیک " صورت توجه کرد. ریشه یونانی کلمه " استتیک " به معنای حس یا عشق به هر آنچه که زیباست ، به کار می رفته است. برای صورت جذاب و مطلوب می توان ویژگی هایی را برشمرد که در مردان و زنان متفاوت است. به غیر از موارد استثنا ، این ویژگی ها در فرهنگ ها و سنین مختلف تقریبا یکی هستند.

در صورت ایده آل زنانه :
1 پیشانی بزرگ تر، صاف و بینی کوچک تر است .
2 - ابروها قوس دارند ( شبیه بال مرغ دریایی ).
3 - فاصله چشم ها از هم بیشتر است .
4 استخوان های گونه برجسته ترند.
5 صورت قلبی شکل یعنی قسمت تحتانی آن از قسمت فوقانی کوچک تر است .

در صورت جذاب مردانه :
1 - ابروی افقی با قوس اندکی برروی چشم ها سایه انداخته است.
2 - چشم ها عمیق تر قرار گرفته و فاصله شان از هم کمتر به نظر می رسد.
3 - بینی نسبتا" بزرگ تر است .
4 - قسمت تحتانی صورت چهارگوش تر بوده و اندازه قسمت تحتانی و فوقانی اختلاف زیادی ندارد.
5 - دهان بزرگ تر است .
6 - وجود ریش یا حالت خشن تر در پوست قسمت تحتانی صورت دیده می شود.
گرچه در علم " استتیک " تلاش می شود با تعیین نسبت اجزای مختلف نسبت به یکدیگر ، یک صورت جذاب را تعریف کنند ولی آنچه اهمیت بسیار دارد ، میزان نسبت های طبیعی است که بین این اجزا وجود دارد. هارمونی و تناسب صورت ، نتیجه در کنار هم قرارگرفتن اجزایی با اندازه ها و شکل های گوناگون است.استفاده از " پرکننده ها " برای جوان سازی پوست ، به صورت یکی از شایع ترین عمل های زیبایی درآمده و صدها نوع ماده پرکننده در دنیا وجود دارد.

با بالارفتن سن ، پوست حالت پربودن خود را از دست می دهد. " پرکننده ها" می توانند جایگزین حجم های از دست رفته در صورت و دست ها شوند. اثر بسیاری از پر کننده ها فوری است . علت از دست رفتن حجم ، آن است که با گذشت زمان عناصری مانند کلاژن ، الاستین و هیالورونیک اسید که حالت پربودن پوست را حفظ می کنند ، کم می شوند.تقریبا" همه پرکننده ها توسط یک سوزن تیز تزریق می شوند. اینکه تزریق در چه عمقی انجام شود بستگی به نوع پرکننده و محل تزریق و هدف آن دارد.کلاژن برای افزایش حجم در چین های نازولابیال (دو چین که از گوشه لب ها در طرفین شروع می شوند و تا کنار بینی امتداد دارند) ، لابیومنتال ( دوچین که از گوشه لب ها در طرفین شروع می شوند و در طرفین چانه به سمت پایین می آیند) ، لب ها ونیز کم کردن چین های اطراف چشم و دهان به کار می رود. کلاژن ها گروهی از پرکننده ها هستند که ویژگی های متفاوتی از نظر محل تزریق ، میزان سیلان ، و ویسکوزیته دارند. محل تزریق کلاژن معمولا دچار ورم و خون مردگی نمی شود بنابراین برای کسانی که به نتایج سریع نیاز دارند ، مناسب است .

پرکنند ه های کلاژنی که مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا هستند ، عبارتند از :
Zyderm I , Zyderm II , Zyplast , Cosmoderm , Cosmoplast
ماندگاری این مواد بین دو تا هشت ماه متفاوت است . کلاژن ها معمولا در سرنگ های از پیش پرشده عرضه می شوند که ماده بیحس کننده نیز درخود دارند.هیالورونیک اسید ها برای کسانی مناسبند که در پی ماندگاری بیشتر بوده یا نیاز به افزایش حجم بیشتری دارند. می توان از آنها در چین نازولابیال ، خط لابیو منتال ، افزایش حجم لب ها ، گونه ها و پرکردن فرورفتگی های دور چشم استفاده کرد. بیماران احساس می کنند که هیالورونیک اسید ها نرم تراز کلاژن ها بوده و ظاهر طبیعی تری نیز به پوست می دهند ولی قرمزی ، تورم ، و گاهی کبودی بعد از تزریق این مواد بیش از کلاژنهاست. هیالورونیک اسید های تایید شده عبارتند از :
Restylane , Perlane , Juviderm

ماندگاری این مواد بین پنج تا دوازده ماه متفاوت است . هیالورونیک اسیدها نیز در سرنگ های از پیش پرشده عرضه می شوند.پلی ال لاکتیک اسید با نام تجاری " اسکالپچرا " ابتدا برای درمان فرورفتگی های ناشی از تحلیل چربی های صورت در اثر بیماری ایدز توسط سازمان غذا و داروی امریکا تایید شد ولی امروزه برای افزایش حجم در بسیاری از نقاط از قبیل چین نازولابیال ، خط لابیومنتال ، چانه ، فک ، پیشانی و با احتیاط در اطراف چشم به کار می رود. برخی از آن برای پرکردن فرورفتگی های ناشی از پیری در پشت دستها استفاده می کنند. ویژگی این ماده آنست که یک پرکننده مستقیم نیست بلکه یک " محرک زیستی " به حساب می آید که در عرض چند ماه و چندین نوبت درمان ، منجربه رشد بافتی می گردد. بنابراین برای کسانی که به دنبال تغییرات مختصر و تدریجی هستند ایده آل است. تزریق های مکرر اسکالپچرا احتمالا باعث تحریک پاسخ ایمنی می شود که سرانجام به فعال شدن فیبروبلاست ها و تولید کلاژن می انجامد. در تزریق این ماده هم بهتر است از بیحسی موضعی استفاده کنیم.

ماندگاری اثرات این ماده دو تا سه سال است . اسکالپچرا به صورت شیشه های حاوی پودر عرضه می شود که باید قبل از تزریق با آب مقطر استریل به صورت محلول در آید. بعضی پزشکان بلافاصله قبل از تزریق ، محلول بیحس کننده ( لیدوکایین یک درصد ) را نیز به آن اضافه می کنند.

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (ریدیس)
برای پر کردن چین های نازولابیال ، لابیو منتال ، کنار فک تحتانی ، گونه ، جای آکنه های قبلی به کار می رود. برای بازسازی نوک سینه نیز به کاررفته است . بعلت احتمال تشکیل توده ، بهتراست در مورد لب مصرف نشود. این ماده هم موجب تولید کلاژن در محل تزریق می شود.قبل از عمل باید محل تزریق با لیدوکایین بیحس شود.چربی یکی از عناصری است که می توان از خود فرد ( مثلا" از ناحیه باسن یا کنار ران در خانم ها یا ناحیه پهلو در آقایان ) گرفت و در نواحی از صورت که حالت پری و جوانی خود را از دست داده تزریق کرد. بدین ترتیب صورت به طور کلی جوان تر به نظر خواهد رسید. ضمنا" چون از خود فرد گرفته می شود ، واکنش های حساسیتی احتمالی را در پی نخواهد داشت. برای این کار ابتدا محلول حاوی ماده بیحس کننده و سایر مواد ضروری را به محل بافت چربی تزریق کرده و سپس آن را ساکشن می کنند . پس ازجداکردن چربی حاصله ، می توان آن را در نقاط مورد نظر صورت با سرنگ مناسب تزریق کرد. در صورت نیز از بیحسی موضعی استفاده می شود.

تورم و کبودی های بعد از این عمل ممکن است تا دو هفته باقی بماند. بعد از فروکش کردن تورم ها باید مناطقی را که کمتر پرشده اند اصلاح کرد. در واقع این عمل طی چند جلسه ودر یک دوره شش تا نه ماهه انجام می شود.ماندگاری نتایج حاصله طولانی ( بیش از پنج سال ) است .سیلیکون تزریقی یکی از پرکننده های دائمی است که موارد کاربرد مختلفی دارد از رفع و پیشگیری چین و چروک های صورت تا پرکردن فرورفتگی های ناشی از تحلیل چربی درصورت مبتلایان به ایدز و جوان سازی دست ها را می توان با این ماده انجام داد ولی باید در انتخاب بیمار ونیز تکنیک عمل و نوع سیلیکون مصرفی دقت بسیار داشت . مثلا این روش در کسی که برای اولین بار می خواهد به طور آزمایشی حجم لب خود را افزایش دهد مناسب نیست چون اثرات تقریبا" دائمی بجا می گذارد. تکنیک عمل نیز بسیار مهم است و باید توسط پزشکان با تجربه انجام شود تا از عوارضی مانند جابجا شدن سیلیکون به مرور زمان جلوگیری شود. نوع سیلیکون مصرفی نیز اهمیت خاصی دارد. سیلیکونی که امروزه برای این منظور به کار می رود سیلیکون 1000 است که توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای رفع مشکلات شبکیه تایید شده ولی برای عمل های افزایش حجم بافتی تایید نشده است. به دلیل برخی عوارض ، گروهی از پزشکان کلا" مخالف تزریق این ماده هستند.

نکات کلی در مورد تزریق پرکننده ها : توجه داشته باشید که تورم و قرمزی بعد از تزریق طبیعی است . در بعضی موارد کبودی مختصری نیز ممکن است دیده شود که بعد از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.برای کاهش این عوارض بهتر است بعد از عمل از کیسه یخ به مدت 15 تا 25 دقیقه استفاده شود. تا 24 ساعت بعد از عمل ، ورزش و حرکات جسمی شدید ممنوع است.برای مشاهده عکس های قبل و بعد از عمل اینجا را کلیک کنید.بقیه مبحث عمل های زیبایی را که به " پیلینگ " اختصاص دارد، در قسمت چهارم ملاحظه فرمایید.
[1]sculptra
[2] biostimulator
[3] Radiesse


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من