دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

توصیه هایی جهت جلوگیری از پیری زودرس پوست

عوامل زیادی در پیرشدن پوست دخیلند . در مورد برخی از این عوامل کاری از دست ما برنمی آید ولی در مورد برخی دیگر چرا !یکی از چیزهایی که ما نمی توانیم تغییری در آن ایجاد کنیم روند طبیعی پیری است. با گذشت زمان خطوطی روی صورت ما ظاهر می شود یا صورت آن حالت پربودن طبیعی خود را که در جوانی داشتیم از دست می دهد. پوست نازک تر و خشک تر می شود. ژن های هر فرد تا حد زیادی در زمان بندی این تغییرات نقش دارند.نوع دیگری از پیری هم هست که می توان با برخی اقدامات پیشگیرانه تاثیر آنها را کند کرد. محیطی که در آن به سر می بریم و شیوه زندگی ما می تواند باعث پیری زودرس پوست شود.قبلا" در مقاله های جداگانه در مورد این اقدامات توضیح داده بودم . در اینجا آکادمی درماتولوژی امریکا ، این مطالب را یک جا فراهم آورده است:

یازده راه برای پیشگیری از پیری زودرس پوست :
1 . همیشه از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. سعی کنید بیشتر در سایه به سر ببرید تا آفتاب ! حتی الامکان طوری لباس بپوشید که پوستتان در معرض آفتاب قرارنداشته باشد . از ضدآفتاب های وسیع الطیف با اس پی اف 30 یا بالاتر که در برابر آب هم مقاوم باشند استفاده کنید. منظور از ضدآفتاب های وسیع الطیف ، آن دسته از ضدآفتاب هاست که هم در برابر پرتوهای فوق بنفش نوع « A » و هم در برابر پرتوهای فرابنفش نوع « B » از پوست شما محافظت کنند. از برنزه کردن مصنوعی پوست که با تابش پرتو فرابنفش کار می کنند ( سولاریوم ها ) اجتناب کنید.

2 . به جای اینکه با تابش پرتو فرابنفش برنزه شوید می توانید از موادی که برای این کار در بازار عرضه شده استفاده کنید. هر گونه پرتو فرابنفش چه نور آفتاب و چه دستگاههای سولاریوم باعث پیری زودرس و در صورت تکرار ، منجر به سرطان پوست می شوند.

3 . سیگار نکشید. مصرف دخانیات اعم از قلیان و سیگار و ... سرعت پیرشدن پوست را افزایش می دهد. پوست را چروک کرده و ظاهری کدر و تیره ( در واقع رنگ خاکستری مایل به زرد) به صورت شما می دهد.

4 . جلوی تغییر حالت مکرر صورتتان را بگیرید! برای نشان دادن احساسات با صورت ( اخم ، تعجب ، خنده ، عصبانیت ، ... ) باید عضلات زیر پوست را منقبض کنید. اگر یک عضله را به طور مکرر سالها منقبض کنید خطوطی دائمی بر روی چهره ایجاد می شود. استفاده از عینک آفتابی هم مفید است زیرا دیگر مجبور نخواهید بود وقتی در معرض نور آفتاب قرارمی گیرید چشمان خود را تنگ کنید ( این عمل در بسیاری از موارد به طور ناخودآگاه انجام می شود).

5 . تغذیه سالم و متعادلی داشته باشید. مصرف زیاد میوه و سبزی تازه باعث پیشگیری از بسیاری از آسیب هایی است که در نهایت پوست را پیر می کنند. از سوی دیگر ، مصرف زیاد مواد قندی ، پیری را تسریع می کند.

6 . مصرف الکل برای پوست مضر است. آب را از پوست می گیرد و به مرور زمان به پوست آسیب می رساند.

7 . بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش درحد متوسط باعث بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی می شود. در نهایت پوست جوان تر بنظر می رسد.

8 . در شستن پوست خود ملایمت به خرج دهید. ساییدن یا اسکراب پوست باعث تحریک آن می شود. تحریک پوست به پیرشدن آن شتاب می بخشد. شستن ملایم ، باعث پاک شدن مواد اضافی ناشی از آلودگی هوا ، آرایش ، و سایر چیزهایی می شود که ممکن است پوست شما را تحریک کنند.

9 . صورت خود را یک بار در روز و اگر خیلی عرق کرده اید حداکثر دو بار در روز بشویید. تعریق بخصوص وقتی کلاه به سردارید ، پوست را تحریک می کند. نگذارید عرق به مدت طولانی روی پوستتان بماند.

10 . به طور مرتب از مرطوب کننده استفاده کنید . مرطوب کننده ها ، آب را در پوست نگه می دارند و ظاهر جوان تری هم به آن می دهند.

11 . از موادی که بعد از استفاده از آنها احساس سوزش یا گزش در پوست خود می کنید ، اجتناب نمایید. سوزش یا گزش پوست نشانه تحریک شدن آن است. پوستی که تحریک شود پیرتر به نظر می رسد.البته برخی داروهایی هم که متخصصین پوست تجویز می کنند باعث سوزش یا گزش می شود .این موارد را برای اطمینان بیشتر ، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و طبق دستور او عمل کنید.

هیچوقت دیر نیست !
در نهایت یادآوری این نکته لازم است که حتی کسانی که نشانه هایی از پیری زودرس در پوست خود می بینندهم از این دستورالعمل ها سود می برند. درمواردی با محافظت از پوست خود در برابر نور آفتاب ، برخی از آسیب های قبلی به تدریج ترمیم می شوند. سیگاری هایی که سیگار را ترک می کنند بعد از مدتی متوجه شاداب شدن پوست خود می شوند.اگر علائم پیری واقعا" شما را ناراحت می کند ، شاید لازم باشد که به متخصص پوست مراجعه کنید. امروزه با ابداع روش های جدید برای صاف کردن چین و چروک ها ، سفت کردن ، روشن کردن پوست ، کاهش لک ها ، و .... می توان تا حد زیادی پوست را جوان تر کرد.در پایان به یاد داشته باشید که از استرس دوری کنید. همانطور که بزرگان گفته اند «دل باید که جوان باشد»! به قول شاعر: جواني در درون دل نهفــته است / جواني در نشاط و شور خفته است
منبع : آکادمی درماتولوژی امریکا ( با تصرف و تلخیص )


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من