دکتر فرشید دبیرزاده

پوست و مو


تعطیلی مطب

Dr. Dabirzadeh Weblog

توضیح مهم

نکاتی درباره «تاتو» یا خالکوبی

خال کوبی در سالیان اخیربه ویژه در بین جوانان شایع تر از قبل شده . انگیزه افراد برای دست زدن به این کار متفاوت است. گاهی انگیزه فرد اینست که به همسالانش که خال کوبی کرده اند بیشتر شباهت پیدا کند یا اینکه می خواهد احساسات درونی خود را بیان کند.... البته بسیاری از متفکران نیز آن را نشانه ضعف شخصیت افراد می دانند. بعضا" خانم ها بعنوان یک آرایش دائمی از این روش (مثلا" در ابرو یا دور لب خود) استفاده می کنند.

بهتر است کسانی که می خواهند دست به این کار بزنند از ماهیت آن آگاه باشند.خال کوبی عبارتست از ایجاد یک طرح یا نقش روی پوست از طریق وارد کردن رنگدانه های خاص به لایه های فوقانی آن . این کار امروزه به کمک یک ماشین دستی صورت می گیردکه سوزن یا سوزن های آن مرتب پوست را سوراخ کرده و جوهر یا رنگدانه های مربوطه را وارد پوست می نمایند.

یک نمونه از ماشین های خالکوبی

تاتو بدون بی حسی انجام شده و با خونریزی و درد همراهست.
عوارض اولیه که می توانند در اثر خال کوبی پدید آیند عبارتند از :
-عفونت :
وسایل و سوزن های آلوده که در این کار استفاده می شوند می تواند باعث انتقال بیماری های عفونی مانند هپاتیت بی ، هپاتیت سی، ایدز ، عفونت های پوستی ناشی از « استافیلوکوک » ، کزاز ، و تبخال شود. حتی اخیرا" مواردی از انتقال « مایکوباکتریوم » از راه سرسوزن های آلوده گزارش شده است (میکروب بیماری « سل » از خانواده مایکو باکتریوم هاست). حتی مشخص شده که بعضا" مرکب مورداستفاده در خال کوبی، عامل انتقال بیماری است یعنی مرکب آلوده به میکرب بوده است . قرمزی ، درد ، تورم ، و ترشحات چرکی از نشانه های عفونت محسوب می شوند.عفونت محل تاتو روی پای یک خانم 22 ساله

-مشکلات مربوط به پاک کردن خال کوبی :
خال کوبی در عرض چند دقیقه تا چند ساعت انجام می شود ولی اثر به جا مانده دائمی است! پس قبل از انجام آن خوب فکرکنید. برخی آمارها در کشورهای پیشرفته حاکی از آنست که از هر ده نفر، یک نفر از انجام تاتو پشیمان می شود ولی من شخصا" تا به حال کمترکسی را دیده ام که از خال کوبی خود رضایت داشته و پشیمان نشده باشند . این پشیمانی بخصوص در خانم هایی که ابروی خود را تاتو می کنند بیشتر دیده می شود. ولی متاسفانه پاک کردن خال کوبی کار ساده ای نیست و مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است .

موثرترین وسیله برای پاک کردن تاتو ، لیزر است ولی علی رغم پیشرفت های زیادی که در تکنولوژی لیزر رخ داده در بسیاری از موارد موفقیت آمیز نیست و گاهی هم اسکار ( جای زخم ) یا کلوئید ( « گوشت اضافه ») برجا می گذارد. پس قبل از انجام این کار از خود بپرسید که آیا واقعا" می خواهید که نقشی را برای همیشه روی پوستتان داشته باشید. اگر مطمئن نیستید یا فکر می کنید ممکن است در آینده پشیمان شوید ، وقت بیشتری برای تصمیم گیری به خود بدهید. اگرتصمیم به خالکوبی گرفتید ، محل آن را به دقت انتخاب کنید. ضمنا" به یاد داشته باشید که گاهی با افزایش وزن یا حاملگی شکل نقشی که خالکوبی کرده اید بتدریج تغییر می کند.

واکنش های آلرژیک :
دربعضی موارد شخص نسبت به موادی که برای خالکوبی استفاده می شود حساسیت دارد. این واکنش ها واقعا" دردسرساز هستند زیرا خارج کردن رنگدانه های مربوطه از پوست بسیار مشکل و گاهی غیرممکن است. این مسئله بیشتر در مورد رنگ های قرمز ، سبز ، زرد ، و آبی رخ می دهد. خارش پوست در محل خالکوبی ممکن است از علائم واکنش الرژیک باشد. الرژی ممکن است حتی سالها بعد از خال کوبی رخ دهد.

تولید گرانولوم یا کلوئید : گاهی برجستگی هایی به نام گرانولوم در اطراف خال کوبی ایجاد می شود. این امر در مورد رنگ قرمز بیشتر از سایر رنگ ها دیده شده است. بعضی اوقات هم خال کوبی منجر به ایجاد کلوئید می شود. کلوئید برجستگی است که در اثر رشد بیش از حد بافت اسکار( جای زخم ) به وجود می آید.

اختلالات ام آر آی :
گاهی هنگام ام آرآی ، در محل خال کوبی یا آرایش های دائمی، تورم یا سوختگی ایجاد می شود. در مواردی هم رنگدانه های آن باعث کاهش کیفیت تصویرحاصله می شوند . برای مثال خط چشم دائمی می تواند کیفیت ام آر آی چشم را کاهش دهد.

سایر نکاتی که در انجام خال کوبی باید در نظر داشت :
چه کسی خال کوبی را انجام می دهد؟ هرگز خودتان یا دوستان ناواردتان نباید دست به انجام خال کوبی بزنند. برای این کار به جایی بروید که پرسنل آن به طور صحیح آموزش دیده باشند. در کشورهای پیشرفته افراد باید برای این کار مجوز داشته و قواعد خاصی را رعایت کنند.کسی که این کار را برایتان انجام می دهد دستکش می پوشد؟ کسی که خال کوبی می کند باید قبل از شروع به کار دست های خود را شسته و از دستکش مناسب استفاده نماید.

آیا در انجام این کار از وسایل مناسب استفاده می شود؟ سوزن ها و سایر لوازم یکبار مصرف باید در بسته بندی های استریل قرارداشته باشند. مرکب ، و ظروف مربوطه نباید قبلا" برای کس دیگری استفاده شده باشند.آیا وسایل استریل می شوند؟ باید مطمئن شوید که وسایل کارپس از هرباراستفاده، توسط دستگاه مناسب ( اتوکلاو) استریل می شود. وسایلی که قابل اتوکلاو نیستند ( مانند میز ، دستگیره ها ، ... ) باید با موادضدعفونی کننده مناسب ضدعفونی شوند.در پایان اگر فکر می کنید که خال کوبی شما دچار عفونت شده یا جای آن خوب نمی شود ، به پزشک مراجعه کنید .


آدرس مطب :
تلفن : -

نظرات کاربران درباره این مطلب :

پروانه [ 1393-09-10 ]
بادرود ، توضیحات کامل و ارزشمند بوده و احتمالا" بخش هایی را با ذکر نام شما به اشتراک خواهم گذاشت .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیآدرس مطبمقالات عمومیپزشکان بدون مرزسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالری تصاویراطلاعیه انجمن متخصصین پوتماس با من